Výběrný princip v lesním hospodářství

Výběrný princip v lesním hospodářství
200 Kč –5 %

200 Kč –5 % 190 Kč 190 Kč bez DPH
Skladem

Může se zdát anachronismem, že v roce 2009 vychází kniha Waltera Ammona „Výběrný princip v lesním hospodářství“, jejíž první vydání je datováno rokem 1937. Walter Ammon, dlouholetý správce v lesích města Thunu, však knihu ještě za svého života aktualizoval a doplnil a dočkal se druhého (1944) a třetího vydání (1951). Knížka se díky svému nezpochybnitelnému a praxí ověřenému obsahu stala klasikou užití výběrných principů v obhospodařování lesů a s ohledem na přetrvávající zájem o nadčasové zkušenosti ji nakladatelství Haupt Berne (Switzerland) vydalo znovu v roce 1995.
Kniha má logické členění kapitol a v podstatě ji lze použít jako učebnici výběrných principů – pochopitelně zaměřenou na určité přírodní podmínky, ve kterých se protínají růstová optima smrku, jedle a buku. V první kapitole obhajuje Ammon renesanci výběrného principu a vysvětluje svoje pragmatické – tedy hospodářské – důvody. Druhá kapitola vysvětluje teoretické základy výběrného principu a třetí kapitola navazuje popisem struktury, růstu a funkce výběrného lesa ve švýcarském pojetí. Následují dvě klíčové kapitoly o principech obhospodařování výběrného lesa a hospodářské výkonnosti výběrného lesa, zejména jak na každém majetku v jeho přírodních podmínkách dosáhnout maximalizace a dlouhodobé stabilizace celkového běžného přírůstu – jinak řečeno jak nastavit maximální produkční výkon lesa při zachování trvalosti podmínek, které jej podmiňují. Na závěr Walter Ammon představuje svoji vizi dalšího užití výběrných principů.
V českém překladu jsou zařazeny předmluvy všech čtyř vydání Ammonovy knihy a pěkně ilustrují postupnou změnu společenských podmínek v době jednotlivých vydání. Stejně tak černobílé ilustrační fotografie evokují starší původ myšlenek, které mají přitom platnost i v současnosti.
Walter Ammon je místy hodně kategorický v obhajobě výběrných principů, ale vždy svá tvrzení dokládá, je přímý a celou problematiku dokáže srozumitelně vysvětlit i těm, kteří se s užitím výběrných principů setkávají poprvé.

Jméno značky: Lesnická práce
Kategorie: Lesnictví
Autor: Walter Ammon
ISBN: 978-80-87154-25-0
Rok vydání: 2009

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: